فتواچینگ چیست؟ 

فتواچینگ (photo etching)، ماشینکاری فتوشیمیایی(photo chemical machining~pcm)    یک تکنولوژی پیشرفته و پرکاربرد یا به عبارتی تکنولوژی مادر  است که بر اساس نورپردازی انجام شده و در بسیاری موارد جایگزین مناسبی برای پرسکاری سنبه_ماتریس، برش لیزر یا فرز کاری می باشد، مخصوصا مواقعی که تولید قطعات با تیراژ پایین و هندسه پیچیده یا تنوع بالا مورد نظر باشد. این جایگزینی از لحاظ تولید، زمان، دقت ابعادی و قیمت تمام  شده، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از جمله مزایای ماشینکاری فتوشیمایی این است که قطعات بعد از ماشینکاری هیچگونه تنش، پسماند حرارتی و مکانیکی ندارند. دقت ابعادی به خصوص در تولید قطعه هایی با ضخامت کم، بسیار بالا بوده، که با روش های دیگر غیر ممکن است.

از جمله معایب این روش نیز می توان دقت ابعادی پایین و مشکل بودن اچینگ روی قطعات با ضخامت بالا را نام برد.

از معایب این صنعت کارآیی نداشتن در ضخامت های بالای ۳ میل و آسیب های ناشی از بخار اسیدهای مختلف در اپراتور اشاره کرد.


فتواچینگ، تکنولوژی روز دنیا

تکنولوژی پیچیده، محصولات متنوع

جایگاه این فناوری پیچیده در صنعت را میتوان به عنوان یک تکنولوژی مادر، در تولید محصولات متنوع و سفارشی، بسیار حیاتی و مهم دانست


مکانیزم فرآیند فتواچینگ

در ماشینکاری فتوشیمیایی، بر روی سطح قطعه کاری که قرار است ماشینکاری روی آن انجام شود، ماسک مخصوصی که حساس به نور UV می باشد، قرار می­دهند. سپس با گذراندن نور از شابلون(فیلم) و تاباندن آن بر روی سطح ماسک، قسمت هایی از ماسک که در معرض تابش نور باشند خشک شده و مابقی توسط محلول ظهور از روی قطعه کار شسته می­شوند. حال با قراردادن قطعه کار درمحلول  اچنت، قسمت­هایی از قطعه کار که توسط محلول ظهور ماسک از روی آن شسته شده، خورده می­شوند و در نهایت طرح مورد نظر بر روی قطعه کار پدیدار می شود.


تجهیزات مدرن

خط تولید مکانیزه

استفاده از جدیدترین دستگاه ها و تجهیزات روز دنیا علاوه بر تخصص ما در به کارگیری تکنولوژی فتواچینگ، ضامن کیفیت محصولات ماست.


فتواچینگ تکنولوژی خلاق : 

خلق ایده های جدید و مدرن با استفاده از قدرت بالای تکنولوژی

وسعت کاربرد :

بدون شک در هر صنعتی می توان طیف وسیعی از محصولات این تکنولوژی قدرتمند را یافت

 ظرافت و دقت : 

محصولات تولیدی با این روش در پیچیده ترین اشکال نیز دارای بالاترین دقت و ظرافت نسبت به روش های تولید مشابه هستند.