فتواچینگ چیست؟ 

فتواچینگ (photo etching)، ماشينكاري فتوشيميايي(photo chemical machining~pcm)    یک تکنولوژی پیشرفته و پرکاربرد یا به عبارتی تکنولوژی مادر  است که بر اساس نورپردازی انجام شده و در بسياري موارد جايگزين مناسبي براي پرسكاري سنبه_ماتريس، برش لیزر یا فرز کاری مي باشد، مخصوصا مواقعي كه توليد قطعات با تيراژ پايين و هندسه پيچيده یا تنوع بالا مورد نظر باشد. اين جايگزينی از لحاظ توليد، زمان، دقت ابعادي و قیمت تمام  شده، از اهميت ويژه اي برخوردار است.

از جمله مزاياي ماشينكاري فتوشيمايي اين است كه قطعات بعد از ماشينكاري هيچگونه تنش، پسماند حرارتي و مكانيكي ندارند. دقت ابعادي به خصوص در تولید قطعه هایی با ضخامت کم، بسيار بالا بوده، كه با روش های دیگر غیر ممکن است.

از جمله معایب این روش نیز می توان دقت ابعادي پايين و مشکل بودن اچینگ روی قطعات با ضخامت بالا را نام برد.

از معایب این صنعت کارآیی نداشتن در ضخامت های بالای ۳ میل و آسیب های ناشی از بخار اسیدهای مختلف در اپراتور اشاره کرد.


فتواچینگ، تکنولوژی روز دنیا

تکنولوژی پیچیده، محصولات متنوع

جایگاه این فناوری پیچیده در صنعت را میتوان به عنوان یک تکنولوژی مادر، در تولید محصولات متنوع و سفارشی، بسیار حیاتی و مهم دانست


مکانیزم فرآیند فتواچینگ

در ماشينكاري فتوشيميايي، بر روي سطح قطعه كاري كه قرار است ماشينكاري روي آن انجام شود، ماسك مخصوصي كه حساس به نور UV مي باشد، قرار مي­دهند. سپس با گذراندن نور از شابلون(فيلم) و تاباندن آن بر روي سطح ماسك، قسمت هايي از ماسك كه در معرض تابش نور باشند خشك شده و مابقي توسط محلول ظهور از روي قطعه كار شسته مي­شوند. حال با قراردادن قطعه كار درمحلول  اچنت، قسمت­هايي از قطعه كار كه توسط محلول ظهور ماسك از روي آن شسته شده، خورده مي­شوند و در نهايت طرح مورد نظر بر روي قطعه كار پديدار مي شود.


تجهیزات مدرن

خط تولید مکانیزه

استفاده از جدیدترین دستگاه ها و تجهیزات روز دنیا علاوه بر تخصص ما در به کارگیری تکنولوژی فتواچینگ، ضامن کیفیت محصولات ماست.


فتواچینگ تکنولوژی خلاق : 

خلق ایده های جدید و مدرن با استفاده از قدرت بالای تکنولوژی

وسعت کاربرد :

بدون شک در هر صنعتی می توان طیف وسیعی از محصولات این تکنولوژی قدرتمند را یافت

 ظرافت و دقت : 

محصولات تولیدی با این روش در پیچیده ترین اشکال نیز دارای بالاترین دقت و ظرافت نسبت به روش های تولید مشابه هستند.